Фестиваль борщу
Запросити нас в гості
Останні рецепти
Борщ по-луганськи (без буряків)
У велику каструлю закладається м'ясо, як закипить знімається піна, присолюється, дається з →
Зелений борщ з черемшею
Сьогодні відкриваємо сезон весняно-літніх борщів і приготуємо один з найулюбленіших в українських →
Теплицька районна державна адміністрація
Теплицька районна рада
Відділ культури і туризму Теплицької районної державної адміністрації
Кивачівська сільська рада
ПРЕС-РЕЛІЗ
19.02. 2011 р. с. Кивачівка, площа біля СБК
Святкові заходи з нагоди 400 ліття с. Кивачівки
за участю ТМ «Фестиваль борщу»
Тепличинна ˆ благословенна земля. Смілгороод ˆ давня земля ˆ славна історія.
Ці землі дали світу Галину Журбу. Стежками цього краю ходив всесвітньо відомий Микола Леонтович. З Тепличчиною пов‚язані імена Гонти і Залізняка, Богуна і Нечая, інженера Боплана, Шолом Алейхема. До нині Тепличани зберігають пам'ять про своїх видатних земляків.
Ревно бережуть жителі району традиції та звичаї рідного краю, пісні та легенди сіл, в яких проживають, адже кожне з них неповторне. Село завжди було тією віддушиною, яка живить національні: мову, звичаї, обряди, як живлять підводні джерела повноводну ріку. Саме село зберегло самобутню неповторність, сутність нашої української душі.
Сотні років тому творчий геній багатьох поколінь формував свій побут та культуру, відносини, взаємини, розвивався та вдосконалювався світогляд. Люди з раннього віку призвичаювалися до роботи: йшли за плугом, схилялися над верстатом, били молотами, різали шкіру і краяли полотно. Вони будували старанно і пильно, виливали прикраси, стругали дерево, випасали худобу, доїли молоко, збирали мед, святкували свої свята, веселилися і плакали. І головне ˆ завжди гуртом, завжди всі разом. В цьому схожість всіх сіл. Але є особливості за якими можна вирізнити односельців з поміж усіх жителів району: і за діалектом, і за особливим гонором, і навіть за зовнішністю. І нині ми великою дружною родиною вітаємо славну Кивачівську громаду з 400 літтям.
Свято проходить за участю голови Теплицької РДА Олександра Федоровича Кравченка, голови Теплицької районної ради Леоніда Івановича Габінського, сільських голів ˆ 26 територіальних громад Тепличчини, жителів району, громадських організацій, політичних партій та кращих творчих колективів району, що приймають участь у фестивалі борщу, який організовано на честь святкування 400 ліття села Кивачівки.
Генеральним спонсором даного заходу виступило ЗАТ «Зернопродукт МХП», генеральний директор Кучер Микола Іванович, значну благодійну допомогу надало товариство «Теплик-Агро» - директор Анченко Василь Григорович.
Крім гостей з Києва ТМ «Фестиваль Борщу»(генеральний директор Юрась Красюк) український борщ варитимуть творчі колективи села: філія ЗАТ «Зернопродукт МХП» села Кивачівки, керуючий Парно Володимир Михайлович, Кивачівська ЗОШ І-ІІІ ступенів, директор Вайсбурд Леонід Петрович та кращі колективи району:
зразкова аматорська студія «Перлинка», кер. Валентина Марчук (студія створена в 2004 році, до складу входять хлопчики й дівчатка середнього та молодшого шкільного віку; мають різноплановий репертуар; лауреати районних та обласних конкурсів, фестивалів, оглядів; постійні учасники концертів, конкурсів, шоу-програм),
народний аматорськой фольклорно-етнографічний колектив «Подоляни» Бджільнянського СБК, кер. Їлина Жарій (колектив учасник та переможець районних, обласних, Всеукраїнських фестивалів, оглядів конкурсів, має свій неповторний стиль виконання та неповторний репертуар: старовинні обрядові, українські народні та авторські пісні),
Залузький фольклорний колектив «Василиха», кер. В.Бондар ( в колективі всі учасники палкі шанувальники народного звичаю, обряду, пісні, жарту, дотепу, мають високий виконавський рівень, якого досягають постійною роботою, беруть участь у районних та обласних фестивалях, оглядах, конкурсах і ще жодного разу не залишались без нагород),
Удицький фольклорний колектив «Перлина», кер. Інна Пастух (колектив незмінний учасник районних свят, та фестивалів, активно пропагує українську народну пісню, учасник обласних фольклорних фестивалів).
Тож запрошуємо вас, шановні, здійснити подорож до чистих джерел народних кулінарних витворів та народної творчості.
- Акредитація ЗМІ за телефоном: 067.936.96.89